Ráztocký vodopád je menší vodopád v Chočských vrchoch, ktorý je ľahko dostupný z obce Veľké Borové. Neďaleko vodopádu sa nachádzajú vodné mlyny Oblazy a Kvačianska dolina, takže sa vyslovene žiada spojiť návštevu vodopádu s týmito zaujímavosťami. Krátky výlet k vodopádu je vhodný aj pre menšie deti.

Ráztocký vodopád

Ako sa dostať k Ráztockému vodopádu

Ráztocký vodopád sa nachádza v severnej časti Chočských vrchoch na rozhraní Ráztockej doliny, Kvačianskej doliny a doliny Borovianky. Východiskovým miestom k vodopádu je obec Veľké Borové. Dostať sa do obce je v rámci Slovenska o čosi komplikovanejšie, keďže leží v kopcovitejšom teréne, mimo hlavných dopravných ťahov.

Ak vám nevadí viac chodenia, k Ráztockému vodopádu sa dostanete i z obce Kvačany, cez Kvačiansku dolinu. Kvačany sú dobre dostupné z Liptova. Na rozdiel od Veľkého Borového nebudete musieť prekonávať masív Chočských vrchov horským sedlom.

Trasa z Veľkého Borového k Ráztockému vodopádu

Výlet k Ráztockému vodopádu z obce môžete začať z jej južnej časti, kde sa pri cintoríne nachádza parkovisko a hostinec s penziónom. Toto miesto je mimochodom tiež obľúbený východiskový bod nielen na výlet k vodopádu a do Kvačianskej doliny, ale i do Prosieckej doliny, prípadne k vodopádu Červené piesky.

Od parkoviska sa potom modrou značkou vyberiete do doliny Borovianky, ktorou sa dostanete k rázcestiu s rovnakým názvom. Na tejto trase mimochodom v sezóne zvyknú voziť turistov kone s vozmi, tak ak máte chuť, môžete absolvovať túto nevšednú atrakciu. Za rázcestím budete ďalej pokračovať v smere do Kvačianskej doliny a k Oblazom, až prídete k miestu, kde sa riečka Borovianka spája s Ráztockým potokom. Tu si dozaista všimnete drevený smerovník so strieškou a nápisom „VODOPÁD“. Pôjdete v smere šípky a po pár minútach sa ocitnete pri samotnom vodopáde.

Krátka túra z Veľkého Borového k Ráztockému vodopádu trvá približne 30 minút. Trasa je nenáročná, vhodná aj pre deti. Budete prevažne klesať dolinou, takže po ceste naspäť pôjdete zas do kopca. Nič však náročné.

Ráztocký vodopád

Trasa z Kvačian k Ráztockému vodopádu

Alternatívny výstup k Ráztockému vodopádu môžete absolvovať z obce Kvačany malebnou Kvačianskou dolinou. Na severnom konci Kvačian sa nachádza parkovisko a tiež bufet. Z tade je navigácia jednoduchá, v podstate pôjdete stále na sever Kvačianskou dolinou po červenej turistickej značke. Až na rázcestí s názvom Oblazy – Kvačianska dolina sa odpojíte z hlavnej trasy a vydáte sa modrou značkou do Doliny Borovianky. Ak máte čas, isto si v týchto miestach pozrite lokalitu Oblazy s historickými mlynmi. Jedná sa o skutočne magické miesto.

Po ani nie 10 minútach šľapania modrou značkou sa ocitnete pri drevenej ceduli s názvom „Vodopád“ o ktorej sme písali už vyššie. Tu sa vydáte v smere šípky a o chvíľu ste pri Ráztockom vodopáde.

Trasa z Kvačian k Ráztockému vodopádu je o niečo náročnejšia a zdĺhavejšia. Zaberie niečo vyše hodiny a možno i viac, ak po ceste Kvačianskou dolinou navštívite vyhliadky, prípadne vodné mlyny na jej konci. Prevýšenie je zhruba 300 výškových metrov. Trasa nie je technicky náročná a je vhodná aj pre deti, ktorým nevadia zhruba 3 hodinové výlety (vrátane návratu).

Ráztocký vodopád

Pri vodopáde

Ráztocký vodopád leží uprostred malebnej Ráztockej doliny v jej záverečnej časti. Celá lokalita okolo vodopádu je z prírodného hľadiska veľmi atraktívna. Jedná sa o menšiu dolinu, ktorá je na viacerých miestach obkolesená skalnými bralami. Nájdete tu listnaté aj ihličnaté stromy, na zemi potom nižšiu vegetáciu a lopúchy.

Ráztocký vodopád má výšku približne 8 metrov. Nachádza sa na skalnom stupni medzi menšími skalnými bralami. Časť steny je pokrytá machom. Pod vodopádom stekajúca voda vytvára menšie jazierko a následne odteká ďalej dolinou. Ďalšie jazierko sa nachádza poniže vodopádu a určite okolo neho pôjdete. V minulosti sa pri vodopáde nachádzal rebrík, ktorý umožňoval prechod vyššou časťou doliny. Počas našej poslednej návštevy tu už nebol.

Okolie vodopádu je síce podmáčané, no zväčša sa tu dá normálne pohybovať. Je tu viacero menších, či väčších kameňov, po ktorých môžete poskakovať ak je viac vody, prípadne ak sa budete chcieť dostať na druhú stranu jazierka.

Ráztocký vodopád

Ráztocký vodopád v zime

Skvelým tipom na výlet je návšteva Ráztockého vodopádu počas zimy. Túra sem z Veľkého Borového aj počas zimy nie je príliš náročná, najmä ak je chodník dolinou Borovianky prechodený. Ak máte šťastie a je tuhá zima, stane sa z neho pekný ľadopád. Každopádne miesto je čarovné i pod snehovou perinou.

Otváracie hodiny a vstupné

Ráztocký vodopád je prístupný po celý rok bez obmedzení a poplatkov.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Ráztocký vodopád
 • Obec / Mesto: Kvačany
 • Ulica / Lokalita: Ráztocký vodopád
 • Okres: Liptovský Mikuláš
 • Kraj: Žilinský kraj
 • GPS: 49.19776,19.53935
 • Geomorfologický celok: Chočské vrchy
 • Náročnosť: 2 / 10
 • Aktivita: Turistika
 • Kategórie: Prírodné zaujímavosti, Vodopády