Vrch Zvolen je rozľahlejší odlesnený vrch ležiaci nad Donovalmi v pohorí Veľká Fatra. Miesto poskytuje vhodné podmienky na letnú turistiku, či skialpinizmus v zime. Jeho výhodou je tiež jeho dobrá dostupnosť, najmä ak na výstup k nemu využijete neďalekú lanovku z Donovál.

Poloha

Vrch Zvolen predstavuje východný výbežok pohoria Veľká Fatra. Spolu s neďalekým vrcholom Nová hoľa ohraničujú severnú časť obce Donovaly. Jedná sa o obľúbené turistické a lyžiarske stredisko s viacerými zaujímavosťami a možnosťami vyžitia, ktoré sa oplatí navštíviť počas celého roka. Donovaly ležia zhruba na polceste medzi Ružomberkom a Banskou Bystricou. Vďaka polohe v rámci Slovenska sa sem bez problémov dostanete z viacerých miest. Jedinou nevýhodou je že sem pre autá vedie len jedna prístupová cesta.

Ako sa dostať na vrch Zvolen

Na vrch Zvolen sa dostanete po červenej turistickej značke z Donovál. Túru môžete začať v centre obce pri parkovisku, resp. drevenom moste cez hlavnú cestu. Trasa vedie prevažne do strmšieho kopca a zaberie zhruba 1 – 1,5 hodinu času. Na Zvolen sa dostanete aj s využitím lanovky, ktorá začína v Donovaloch a Končí na Novej holi. Z tade sa na Zvolen dostanete zhruba za 15-20 minút. Je to prijateľnejší variant ak nechcete príliš veľa chodiť, prípadne sa na Zvolen vyberiete s deťmi.

Na vrch Zvolen je možné prísť aj smerom z Liptovských Revúc, konkrétne z časti Nižná Revúca. Jedná sa o dlhší, zhruba 2 – 3 hodinový výlet. Počas neho môžete navštíviť vrch Končitá a budete prechádzať cez atraktívny Malý Zvolen. Hrebeňovka medzi Zvolenom a Malým Zvolenom je mimochodom veľmi pekná, so zaujímavými výhľadmi po ceste. Predstavuje tiež dobrý tip na skialpy v zime.

Zvolen - Veľká Fatra

Náročnosť výstupu na Zvolen

Najjednoduchší variant výstupu na Zvolen je z Donovál s využitím lanovky na Novú hoľu. Je vhodný aj pre deti. Akurát po ceste je zopár miest, kde budete schádzať, resp. výchádzať strmejším terénom za Novou hoľou. Deti to však bežne chodia a tak by s tým nemal byť problém. Náročnejší je potom výstup pešo z Donovál. Terén vedie neustále do kopca, ktorý je na viacerých miestach prudší. Technicky to nie je nič zložité. V zime si však treba dávať pozor aby ste sa nešmykli. Je lepšie si vziať paličky, alebo návleky s hrotmi. Peší výlet z Donovál je vhodnejší skôr pre deti, ktoré majú už niečo odchodené a strmejší terén im nevadí.

Výstup z Liptovských Revúc predstavuje už slušnú poldňovú turistiku (pre niekoho i celodennú). Terén síce nie je technicky náročný, na viacerých miestach však budete strmšie stúpať. Platí to najmä o zjazdovke hneď za obcou Liptovské Revúce. Kondička je preto na mieste. Trasa sa dá ísť v zime, ideálne však na skialpoch, prípadne na snežniciach. Na hrebeni medzi Zvolenom a Malým Zvolenom totiž zvykne byť dosť snehu a nie vždy je cesta vyšľapaná. Môžete tak skončiť zaborení do pol pása v snehu.

Zvolen - Veľká Fatra

Na vrchole

Vrch Zvolen je vcelku široký hrebeňový kopec, ktorý poskytuje i fajn výhľady. Tie si však najviac užijete z vyhliadky, ktorá sa nachádza kúsok pod vrcholom, smerom k Donovalom. Vyhliadka je osadená krížom. Samotný vrch je trávnatý, kde okolo sporadicky vyrastajú menšie ihličnany. Miestom križuje viacero vyšľapaných chodníkov. Nachádza sa tu smerovník a to je v podstate všetko. Odporúčame preto zísť južne k vyhliadke, aby ste si tu užili pekné výhľady. Nie každý kto cez Zvolen prechádza sa tu totiž zastaví.

Zvolen - Veľká Fatra

Výhľady

Z výhľadov najviac zaujme pohľad z vyhliadky pod Zvolenom, ktorá je orientovaná smerom na Donovaly a okolité kopce Starohorských vrchov a Nízkych Tatier. Dobre z tade vidno i smerom k Novej holi, odkiaľ ste možno prišli, ak ste sa sem vybrali lanovkou. Čo sa týka výhľadov opačným smerom, tak tie sa postupne otvárajú, ako budete schádzať smerom na Malý Zvolen. Z tade dovidíte časť Veľkej Fatry, teoreticky i na niektoré pohoria v úzadí, akými sú napríklad Chočské vrchy, či Západné Tatry. Tieto výhľady sú však do značnej miery zastreté kopcom Malého Zvolena.

Zvolen - Veľká Fatra

Tipy na výlet v okolí

Ak sa už vyberiete na Zvolen, odporúčame navštíviť neďalekú Novú hoľu a tak isto podstúpiť krátku hrebeňovku smerom na Malý Zvolen. Ak máte viac času, z Malého Zvolena môžete ešte zbehnúť na Končitú, čo je tiež dobrý výhľadový vrchol. Ani nie hodinu času od Zvolena sa nachádza ďalší veľkofatranský vrchol – Motyčianska hoľa. Tieto miesta môžete navštíviť aj počas zimy na skialpinistických lyžiach.

Otváracie hodiny a vstupné

Vrch Zvolen je prístupný celý rok bez obmedzení. Za vstup sa neplatí. Za parkovanie v Donovaloch na hlavnom centrálnom parkovisku sa tiež neplatí.

Fotografie

  • Mapa:
  • Názov: Zvolen
  • Obec / Mesto: Donovaly
  • Okres: Banská Bystrica
  • Kraj: Banskobystrický kraj
  • GPS: 48.8904,19.2233
  • Geomorfologický celok: Veľká Fatra
  • Náročnosť: 4 / 10
  • Aktivita: Turistika
  • Kategórie: Vrchy a kopce, Výhľady