Nová hoľa je atraktívny vrchol vo Veľkej Fatre, ktorý sa rozprestiera nad Donovalmi a zároveň predstavuje konečnú stanicu lanovky miestneho lyžiarskeho strediska. Práve prítomnosť lanovky robí z Novej hole ideálny ciel pre rodiny s deťmi, ktoré nechcú tráviť čas výstupom na vrchol. Miesto je však dobré dostupné i pešo z Donovál. Nová hoľa je preto aj vďačným turistickým cieľom pre všetkých, čo nemajú problém so zdolávaním kopcov.

Nová hoľa - Veľká Fatra

Poloha

Nová hoľa sa nachádza vo východnej časti pohoria Veľká Fatra nad obcou Donovaly, čo je obľúbené zimné, ale i letné turistické stredisko. V obci sa nachádza niekoľko lyžiarskych zjazdoviek a práve jedna sa rozprestiera na svahoch Novej hole. Donovaly ležia na rozhraní Veľkej Fatry, Starohorských vrchov a Nízkych Tatier. Prechádza tade hlavná cesta, smerujúca z Banskej Bystrice na Ružomberok. Keďže sa jedna o jedinú prístupovú trasu, dostať sa sem môže byť niekedy problém a to najmä počas zimy, keď je kalamita, prípadne voľné dni. Vtedy sa je dobré obrniť trpezlivosťou a zmieriť sa s tiahnúcimi sa kolónami áut a kamiónov. Výhodou miesta je naopak jeho poloha v strede Slovenska a tak sa k Novej holi môžete vcelku rýchlo dopraviť z viacerých slovenských regiónov.

Ako sa dostať na Novú hoľu

Na Novú hoľu sa najrýchlejšie dostanete lanovkou, ktorá sa nachádza vo východnej časti Donovál. Treba si však zistiť kedy a v akých intervaloch lanovka premáva. Počas lyžiarskej sezóny, či letnej turistickej sezóny by s tým nemal byť problém. Pokiaľ je vám vyvážanie sa lanovkou proti srsti, na Novú hoľu sa dá za nie príliš dlho prísť aj z centra Donovál, z oblasti kde je drevený most a veľké parkovisko. Priamo na vrchol vedie turistická značka. Alternatívne môžete na Novú hoľu vyjsť aj po zjazdovke, čo však v zime neodporúčame.

Na Novú hoľu sa dá prísť aj smerom z Liptovských Revúc, konkrétne z časti Nižná Revúca, kde po trase môžete navštíviť viacero zaujímavostí v podobe Končitej, Malého Zvolena a Zvolena. Jedná sa však už o náročnejšiu a hlavne dlhšiu turistiku v porovnaní s tou z Donovál. Tento výstup môže byť vhodný ako pekná skialpová túra.

Nová hoľa - Veľká Fatra

Na Novej holi

Nová hoľa je odlesnený rozložitejší vrchol, ktorý je vďačný aj z hľadiska výhľadov. Na vrchole sa nachádza konečná stanica sedačkovej a kabínkovej lanovky, keďže smerom do Donovál vedie lyžiarsky svah. Neďaleko lanovky narazíte na pekné výhľadové miesto s infopanelom. Je tu i niekoľko lavičiek kde sa dá sadnúť a menší kríž. Vrchol je ešte osadený menším vysielačom a akousi, zrejme meteorologickou stanicou.

Za priaznivých veternostných podmienok môžete na vrchole stretnúť paraglajdistov. Niektorí nás presviedčali aby sme sa s nimi „zviezli“. Návštevu Novej hole tak môžete okoreniť o tento nevšedný zážitok.

Nová hoľa - Veľká Fatra

Výhľady

Výhľady z Novej hole sú výborné, v podstate na všetky svetové strany. Závisí to však aj od toho, v akej časti vrcholu sa nachádzate. Veľmi dobré pohľady sú napríklad smerom do Veľkej Fatry, od výhľadového panelu. Uvidíte z tade i smerom na Chočské vrchy, Západné Tatry, či Nízke Tatry. Dobrý výhľad budete mať na hrebeň medzi veľkofatranským Zvolenom a Malým Zvolenom. Ak podídete kúsok západnejšie, otvoria sa vám skvelé výhľady smerom na Donovaly a okolité kopce.

Nová hoľa - Veľká Fatra

Turisticky zaujímave vrcholy na blízku

V okolí Novej hole je viacero pekných miest, kam sa môžete vybrať. Jedným z nich je neďaleký Zvolen. Kúsok pod vrcholom je pekná vyhliadka smerom k Donovalom. Od Zvolena sa môžete vydať peknou hrebeňovou túrou na Malý Zvolen, kde sa dobre sedí na rozsiahlej zelenej lúke a pozoruje okolité vrchy. Ak máte času nazvyš, z Malého Zvolena sa môžete vybrať na Končitú, čo je ďalší výhľadový vrchol.

Nová hoľa - Veľká Fatra

Náročnosť

Nová hoľa je vďaka lanovke z Donovál, veľmi ľahko dostupným vrcholom. Vybrať sa sem môžete preto i s malými deťmi. Na vrchol premáva lanovka so sedačkami ale i kabínkami (na striedačku), takže ak výšky moc nemusíte, zvoliť si môžete práve kabínkovú lanovku. Ak by ste sa na vrchol vybrali pešo z Donovál, tak počítajte s neustálym stúpaním. Výstup sa dá zvládnuť za 1-1,5 hodinu. Technických úsekov nie je na ceste veľa, takže dalo by sa to zvládnuť i s deťmi, čo nemajú problém s kopcovitými túrami. Miesto je zväčša dobre prístupné aj počas zimy, keďže lokalita je obľúbená i medzi skialpinistami a tak tu často nájdete vyšľapaný chodník. My sme tu v zime zatiaľ problém nikdy nemali, to skôr v oblasti medzi Zvolenom a Malým Zvolenom, kde sme sa občas zabárali do pol pása v snehu.

Nová hoľa - Veľká Fatra

Otváracie hodiny a vstupné

Nová hoľa je prístupná počas celého roka bez obmedzení. Za vstup sa neplatí (za výstup lanovkou samozrejme áno). Hlavné parkovisko v Donovaloch je bezplatné. Počas zimy v čase lyžiarskej sezóny sa tu však niekedy horšie hľadá miesto.

Fotografie

  • Mapa:
  • Názov: Nová hoľa
  • Obec / Mesto: Donovaly
  • Okres: Banská Bystrica
  • Kraj: Banskobystrický kraj
  • GPS: 48.88873,19.23121
  • Geomorfologický celok: Veľká Fatra
  • Náročnosť: 4 / 10
  • Aktivita: Turistika, Šport, Voľný čas
  • Kategórie: Lyžiarske strediská, Vrchy a kopce, Výhľady