Malý Zvolen je atraktívny výhľadový vrchol nachádzajúci sa medzi obcami Liptovské Revúce a Donovaly na jednom z bočných hrebeňov Veľkej Fatry. Lokalita je vhodná nielen na pešiu turistiku, ale počas zimy je zaujímavá i z hľadiska skialpinistických túr. Miesto očarí podmanivou prírodou a skvelými polkruhovými výhľadmi.

Malý Zvolen - Veľká Fatra

Poloha

Malý Zvolen leží v strednej časti Slovenska, neďaleko cesty, ktorá prepája Banskú Bystricu s Ružomberkom. Vďaka tomu sa k Malému Zvolenu dá pomerne dobre dostať z viacerých častí Slovenska, ideálne však z Liptova alebo Horehronia. Malý Zvolen sa rozprestiera vo východnej časti pohoria Veľká Fatra v podcelku Zvolen. Miestom prechádza turistická trasa, ktorou sa dostanete z Donovál do Liptovských Revúc, konkrétne do časti Nižná Revúca.

Ako sa dostať na Malý Zvolen

Východiskové body na túry na Malý Zvolen sú buď z Donovál, alebo z Nižnej Revúcej, hoci dá sa sem prísť i z miesta s názvom Biele, ktoré leží pri hlavnej ceste južne od Liptovskej Osady. Najrýchlejšie sa na vrchol dostanete z Donovál, ak sa vyveziete lanovkou na vrchol Novej hole a z tade si spravíte ani nie hodinovú túru. Ak si však výstup z Donovál chcete celý prejsť „po svojich“, tak z centra obce sa to dá zvládnuť za zhruba 1,5 – 2 hodiny.

Z Nižných Revúc zaberie výstup približne 1,5 – 2 hodiny po žltej turistickej značke. Pešia túra z Nižných Revúc je vzdialenostne o čosi kratšia ako tá z Donovál, prekonáte však väčšie prevýšenie. Z nášho pohľadu je atraktívnejšia skôr trasa z Donovál, keďže po ceste sa môžete zastaviť na Novej holi a na vrchu Zvolen. Tak isto hrebeňovka medzi Zvolenom a Malým Zvolenom je vcelku pekná. Spestrením výstupu z Nižných Revúc je aspoň vrch Končitá, ktorý leží kúsok od výstupovej trasy.

Malý Zvolen - Veľká Fatra

Náročnosť výstupu na vrch Malý Zvolen

Výstup na Malý Zvolen v prípade využitia lanovky z Donovál predstavuje ľahší typ turistiky. Terén je síce zvlnenejší, no nič extrémne náročné. Je vhodný aj pre deti. My sme ho napríklad absolvovali s dieťaťom predškolského veku. Jediný technickejší úsek je krátka časť za Novou hoľou, kde je strmejší terén. Ináč vedie trasa dobre schodným turistickým chodníkom.

Náročnejšie je však, ak by ste chceli celý výlet na Malý Zvolen absolvovať pešo, či už z Donovál alebo Liptovskej Revúcej. V týchto prípadoch je dobrá kondícia na mieste, keďže treba počítať s väčším prevýšením a na viacerých miestach strmejšími úsekmi. Obidve varianty nám prišli podobne náročné. Z Liptovskej Revúcej sa o niečo menej našľapete, no na druhej strane prekonáte viac výškových metrov.

Ak by ste sa na Malý Zvolen chceli vybrať v zime, hrebeň medzi Malým Zvolenom a Zvolenom môže byť dosť zasnežený a ak nemáte lyže, alebo snežnice ďaleko nedôjdete. Platí to najmä ak čerstvo nasneží a chodník nie je vyšľapaný. Nám sa to raz tak stalo a po niekoľkých zaboreniach po pás sme sa nakoniec otočili naspäť. Ak je však chodník vychodený a podklad je tvrdší zimný výlet si doslova užijete. Akurát si nezabudnite so sebou zobrať mačky, resp. návleky s hrotmi. Zídu sa pri zdolávaní strmejších úsekov.

Malý Zvolen - Veľká Fatra

Na vrchole Malého Zvolena

Vrchol Malého Zvolena je z jednej časti pokrytý rozsiahlejšími lúkami a z druhej časti ihličnatým lesom. Lúčna časť je orientovaná najmä smerom na východ. Aj vďaka tomu sú z Malého Zvolena týmto smerom veľmi pekné polkruhové výhľady. Vrchol je osadený smerovníkom. Bohužiaľ tu nenájdete posedenie a preto ak tu chcete stráviť nejaký čas, odporúčame si zobrať niečo pod zadok – napríklad karimatku, alebo deku. Na zelenej tráve sa dobre oddychuje, prípadne piknikuje.

Malý Zvolen - Veľká Fatra

Výhľady

Výhľady z Malého Zvolena sú polkruhové, najmä smerom do Nízkych Tatier a na časť Veľkej Fatry. V diaľke, za dobrej viditeľnosti by ste mali zbadať i vrcholky Chočských vrchov a priľahlých Západných Tatier. Výhoda Malého Zvolena z hľadiska výhľadov je v tom, že sa počas väčšiny dňa nebudete pozerať smerom do slnka. Samozrejme ak sa neotočíte južným smerom, kde sú výhľady mierne zastreté stromami. Ak sa vám chce privstať, tak z miesta si užijete pekné východy slnka. V prípade, že sa sem vyberiete v zime, môže sa stať že z výhľadov, kvôli hmle nič nebude. Nám sa to stalo viac krát.

Malý Zvolen - Veľká Fatra

Otváracie hodiny a vstupné

Malý Zvolen je prístupný počas celého roka bez obmedzení. Za vstup sa neplatí. Neplatí sa ani za parkovanie v Donovaloch na centrálnom parkovisku.

Fotografie

  • Mapa:
  • Názov: Malý Zvolen
  • Obec / Mesto: Liptovská Osada
  • Okres: Ružomberok
  • Kraj: Žilinský kraj
  • GPS: 48.90718,19.23291
  • Geomorfologický celok: Veľká Fatra
  • Náročnosť: 5 / 10
  • Aktivita: Turistika
  • Kategórie: Vrchy a kopce, Výhľady