Atraktívnou prírodnou zaujímavosťou pri obci Liptovská Lúžna je prírodná pamiatka Meandre Lúžňanky. Jedná sa o zhluk viacerých meandrov, vedľa ktorých bola dobudovaná rozhľadňa, ktorá pomáha vo výhľadoch na vodný tok. Miesto je navyše zasadené do pekného prostredia Nízkych Tatier, obkolesené lesmi a lúkami, na ktorých sa zvyknú pásť stáda oviec a hovädzieho dobytka. Meandre potoka Lúžňanka sú ľahko prístupné a sú tak vhodné ako nenáročný výlet pre celú rodinu.

Meandre Lúžňanky

Meandre Lúžňanky si možno všimnete už od hlavnej cesty, ktorá obďaleč prechádza. Ich prítomnosť totiž signalizuje novovybudovaná rozhľadňa, ktorá umožňuje lepšie výhľady na tok potoka a sledovanie meandrov. Po príchode na miesto vás očarí upravený potôčik, ktorý sa kľukatí ako bludisko. Koryto potoka je neveľké. Potôčik sa dá v oblasti meandrov s menším rozbehom preskočiť, i keď na účel prechodu potoka tu boli osadené menšie drevené mostíky.

Zákruty potoka sa v niektorých miestach takmer dotýkajú. V jednom mieste vďaka tomu vytvárajú menší ostrov. Chodiť popri meandroch Lúžňanky je zábava, keďže je obkolesená trávnatým kobercom. Deti sa tu na lúke môžu bez problémov vyšantiť. Zvukovú kulisu prehliadky vám môžu dotvárať zvonce oviec a kráv, na ktoré tu často narazíte, ako spásajú trávu na priľahlých kopcoch.

Meandre Lúžňanky si užijete i z rozhľadne, ktorá tu bola vybudovaná na okraji cesty. Sú z nej dobré výhľady (takmer ako z vtáčej perspektívy) na meandrujúci sa tok potoka. Až z tade si uvedomíte, ako sa tu príroda vyhrala s vodným tokom. Výhľady sú navyše okorenené o fotogenickú scenériu okolitých nízkotatranských kopcov.

Trasa

Meandre Lúžňanky ležia hneď za obcou Liptovská Lúžna, smerom na osadu Železnô. Stačí len odbočiť z hlavnej cesty, smerom k budove, čo vyzerá ako salaš. To, že ste správne budete vedieť podľa prítomnosti tabule s označením Národného parku Nízke Tatry. Ak sa vydáte po ceste ďalej, po chvíli narazíte na ďalšiu tabuľu s označením prírodnej pamiatky. Tu si už dozaista všimnete vodný tok a rozhľadňu. Dostať sa sem môžete bez problémov na bicykli, či pešo z Liptovskej Lúžnej. Z konca obce ste tu za 10-15 minút. Ak sa sem vyberiete autom, tak to môžete nechať za odbočkou z hlavnej cesty, neďaleko salaša. K meandrom je to potom doslova len pár minút chôdze. Autom sa dá dostať po štrkovej ceste až priamo k rozhľadni, hoci netreba zabúdať, že sa nachádzate v Národnom parku a v prírodnej rezervácii.

Meandre Lúžňanky

Náročnosť

Výlet k meandrom potoka Lúžňanka je nenáročný, vhodný pre všetky vekové kategórie. Keďže sa sem dá prísť priamo autom, nemožno hovoriť o turistike. Ak by ste sa sem však vybrali pešo z obce Liptovská Lúžna, počítajte s tým že pôjdete neustále hore kopcom po asfaltke, kde sporadicky chodia autá. Dĺžka trasy potom závisí od toho, kde v obci sa nachádzate. Čo sa týka rozhľadne, tak tá je dobre zabezpečená. Po drevených schodoch na vyhliadku by mali vyjsť i deti.

Meandre Lúžňanky

Fotografie

  • Mapa:
  • Názov: Meandre Lúžňanky
  • Obec / Mesto: Liptovská Lúžna
  • Okres: Ružomberok
  • Kraj: Žilinský kraj
  • GPS: 48.94086, 19.36114
  • Geomorfologický celok: Nízke Tatry
  • Náročnosť: 1 / 10
  • Aktivita: Turistika, Voľný čas
  • Kategórie: Prírodné pamiatky, Prírodné zaujímavosti, Rieky a vodné toky, Rozhľadne a vyhliadky, Výhľady