Javor (821 m n.m.) je druhý najvyšší vrch v pohorí Ostrôžky a zároveň predstavuje atraktívne výhľadové miesto s výhľadmi najmä smerom na oblasť Podpoľania. Výhodou miesta je jeho dobrá dostupnosť, najmä z oblasti Budinských lazov, hoci prísť sem môžete aj smerom z Podkriváňa.
Ako sa dostať na vrch Javor
Vrchol Javor (na mapách je miesto často označované ako Javor, vyhliadka) sa rozkladá v severnej časti pohoria Ostrôžky, medzi obcami Budiná a Podkriváň. Lokalita je najlepšie dostupná z oblasti Budinských lazov. V takomto prípade výlet na vrchol predstavuje menej náročnú prechádzku, resp. ľahší výlet. Prísť sem však budete musieť najlepšie autom, keďže lokalita je v rámci Slovenska mierne odľahlejšia, čo sa týka verejnej dopravy.
Vybrať sa na Javor však môžete aj z obce Podkriváň, v takomto prípade výlet na vrch Javor predstavuje o niečo dlhšiu s výraznejším prevýšením. Výhodou tohto variantu je, že Podkriváň sa nachádza neďaleko Detvy a končí tu i rýchlostná cesta od Zvolena. Takže východiskový bod je v rámci regiónu pomerne dobre dostupný. My sme výlet na vrch Javor absolvovali z Budinských lazov a tak sa v tomto článku budeme venovať najmä tejto variante.
Trasa z Budinských lazov na vrch Javor
Ak ste sa rozhodli pre ľahší variant výstupu z Budinských lazov, ktoré sa nachádzajú severne nad obcou Budiná, neďaleko vrcholu Jasenie, v prvom rade budete musieť niekde odparkovať auto. To môžete nechať odparkované niekde pri turistickom značení. Lokalita má názov na turistických mapách Budinské lazy. Jedná sa o križovatku turistických trás. My sme sa však autom vybrali kúsok ďalej po trase smerom na Chatu pod Javorom a nechali ho odparkované pri hlavnej ceste. Ušetrili sme tak pár sto metrov trasy.
Z miesta sme sa ďalej vybrali po zeleno-žltej turistickej trase, ktorá prechádza medzi Budinskými lazmi, cez Divínske lazy a Chatou pod Javorom. Prechádzať budete okolo pasienkov po vyjazdenej štrkovej ceste. Okolo sú samé ohradníky, napriek tomu nám tu na trase robil spoločnosť hlúčik oviec, ktoré sa buď stratili, alebo si len tak vyšli na vychádzku.
Pri Chate pod Javorom sa následne treba vybrať modrou turistickou značkou na samotný vrchol. Tu sa už dostanete do lesa a po prekonaní trocha strmejšieho chodníka sa ocitnete na rozsiahlejšej lúke, na ktorej sa týči akýsi vysielač. V tejto záverečnej fáze výstupu majte oči na stopkách a dobre sledujte značenie, aby ste sa niekde nezatúlali.
Výstupový variant z Budinských lazov na vrch Javor nepredstavuje náročnú turistiku. Aj keď pôjdete zväčša do kopca, tak stúpanie nie je extrémne. Navyše zväčša pôjdete po spevnenej, resp. štrkovej ceste a až v závere je trasa vedená lesným chodníkom. Záver je aj mierne strmejší. Výstup z Budínskych lazov by mali zvládnuť aj deti. Výstup zaberie zhruba 40 minút času a prekonáte pri tom okolo 150 výškových metrov. Jedine, čo nás mierne znepokojovalo po ceste bolo neustále štekanie psov. V oblasti sa nachádajú salaše a tak sme čakali, že sa každú chvíľu na nás nejaký pes vyrúti. Našťastie sa tak nestalo.
Na vrchole Javor
Vrchol Javor je sčasti odlesnený vrchol, no najmä v jeho severozápadnej časti sa rozkladajú rozsiahlejšie lúky s občasne vyrastajúcimi stromami. Aj vďaka tomu sú práve z týchto miest skvelé výhľady do okolia. Na vrchole natrafíte na vysielač a krytý drevený prístrešok s posedením. Pri ňom sa nachádza smerovník s návštevnou knihou. Na vrchole nás smerom na lúku privítal elektrický ohradník s výstrahou, že sa tu pasie plemenný býk. Napriek tomu sme šli ďalej, býka sme tu našťastie nestretli.
Vrcholové partie Javora sú z viacerých strán pohltené lesom a tak tu nie je moc čo ďalšie na preskúmanie. Ak však prejdete zhruba 200 metrov na západ, odkryje sa pred vami fotogenická severná časť kopca. Ak ste vyšli sem smerom z Podkriváňa tak týmto miestom budete určite prechádzať. Povrch je tu trávnatý, no dá sa tu dobre pohybovať.
Výhľady z Javora
Výhľady z vrcholu Javor stoja za to, keďže sú najmä smerom na oblasť Podpoľania, ktoré je typické najmä svojimi lazmi. Mimochodom počas výstupu na Javor z oblasti Budinských lazov sa vám naskytnú na viacerých miestach pekné výhľady aj na túto časť regiónu, ktorá je tiež veľmi zaujímavá.
Výhľady z Javora sú najmä smerom na sever k pohoriu Poľana a do priľahlej Zvolenskej kotliny a na Veporské vrchy. Z miesta by malo byť vidno i na Kremnické vrchy, Veľkú Fatru, či Nízke Tatry. Z bližších výhľadov zaujme pohľad na mesto Detva, okolité lazy, či na obec Podkriváň, Kriváň a neďalekú rýchlostnú cestu, ktorá pokračuje ďalej smerom na Zvolen.
Otváracie hodiny a vstupné
Vrch Javor je prístupné celoročne, bez obmedzení a poplatkov.