Vysoké Skalky sú výborný výhľadový vrchol v pohorí Pieniny, na slovensko-poľských hraniciach. Zároveň predstavujú najvyšší vrchol Pienin. Podstúpiť sem môžete menej, či viac náročný výlet, v závislosti od východiskového bodu. Odmenou za vynaloženú námahu vám budú skvelé výhľady, či už smerom na Zamagurie, Spišskú Maguru a k Tatrám, alebo na opačnú stranu do Poľska.

Vysoké Skalky - Pieniny

Z kade vyraziť na Vysoké Skalky

Na Vysoké Skalky môžete absolvovať výlet z niekoľkých smerov. Najrýchlejšia výstupová trasa je z oblasti Stráňanského sedla, čo je lokalita, nachádzajúca sa pri hlavnej ceste, ktorá prepája Veľký Lipník s Kamienkou a Starou Ľubovňou. Jedná sa o nie príliš dlhý výlet, ktorý sa dá absolvovať do 1 hodiny.

Atraktívnejší, no dlhší výlet môžete zahájiť tiež z Lesnického sedla, cez Šľachovky a poľskú Durbaszku. Po ceste je viacero zaujímavých výhľadových miest. Ak máte radi výhľadovú turistku, určite zvoľte tento výstupový variant. Rovnako sme tak spravili aj my a preto sa v tomto článku budeme venovať tejto výstupovej trase.

Trasa z Lesnického sedla, cez Šľachovky, na Vysoké Skalky

Lesnické sedlo sa nachádza neďaleko Lesnice v severnej časti Pienin. Dostanete sa sem autom, či už smerom zo Starej Ľubovne, Červeného Kláštora, alebo Haligoviec, cez obec Veľký Lipník. V Lesnickom sedle sa nachádza parkovisko a menší bufet, ktorý zvykne byť počas turistickej sezóny otvorený. Výlet na Vysoké Skalky z Lesnického sedla zahájite práve z tohto miesta.

Prvým zaujímavým miestom na trase ku Vysokým Skalkám je oblasť Šľachoviek. Dostanete sa sem po chodníku, ktorý vedie naprieč rozsiahlymi lúčnymi oblasťami z kade sú na viacerých miestach výborné výhľady na okolie. Jedná sa o žlto značenú turistickú trasu, kde značky nájdete na tyčovom značení, ktoré však nie vždy je úplne dobre vidieť. Zhruba v polovici výstupu na Šľachovky nájdete i jednu lavičku. Šľachovky samotné sa potom nachádzajú priamo na poľsko-slovenskom pohraničí. Jedná sa o odlesnený kopec s mimoriadne dobrými výhľadmi na oblasť Pienín a Spišskej Magury.

Pod zídení z Šľachoviek sa budete musieť napojiť na modrú turistickú značku, ktorá vedie až na samotný vrchol Vysokých Skaliek. Za Šľachovkami, až po vrchol Dubraszky budete prechádzať lúčnym hrebeňom, ktorý je populárny najmä medzi poľskými turistami, či cyklistami. Za Dubraszkou bude stromov pribúdať a oblasť v okolí Vysokých Skaliek je už čisto lesnatá. Tu je i na viacerých miestach strmejší terén, na niektorých miestach bolo vybudované i kovové schodisko v závere výstupu. Kúsok za ním sa už potom nachádza i samotných vrchol Vysokých Skaliek.

Výlet z Lesnického sedla, cez Šľachovky, na Vysoké Skalky zaberie približne 2 – 2,5 hodiny času v závislosti od toho, koľko zastávok si po ceste spravíte. Prevýšenie trasy je okolo 530 výškových metrov a dĺžka zhruba. 6 km. Stúpať budete najmä v počiatočnom výstupe na Šľachovky. Ďalšie menšie stúpania sú v oblasti Dubraszky a potom záverečný výstup na Vysoké Skalky. Technicky je trasa málo náročná. O čosi horší terén je len v závere, pod Vysokými Skalkami.

Túru z Lenického sedla na Vysoké Salky zvládne bez problémov každý, kto občas chodí na túry. Výlet je vhodný aj pre akčnejšie deti, ktoré nemajú problém s priemerne vysokými kopcami a so zhruba poldňovou turistikou.

Vysoké Skalky - Pieniny

Na Vysokých Skalkách

Vrchol Vysokých Skaliek sa nachádza priamo na hraniciach Slovenska a Poľska, o čom svedčí aj prítomnosť hraničného kameňa. Na vrchole sa nachádza skalná vyhliadka, ktorá je ohradená zábradlím. Vyhliadka je podlhovastá a terén tu je skalnatý, no vcelku dobre sa tu dá chodiť. Vrchol Vysokých Skaliek však nie je príliš veľký a tak sa tu nezmestí extrémne veľa ľudí. Za normálnych okolností tu však s pohybom nebude problém.

Nájdete tu tiež návštevnú knihu. V čase našej návštevy tu viala Poľská zástava. Najnovšie tu bol vybudovaný aj výhľadový panel s prehľadom vrcholov, ktoré sú z tade vidieť. Mimochodom tesne pod vrcholom sa nachádza ešte jedna vyhliadka z ktorej sú tiež dobré výhľady. Ďalšie zaujímavosti v oblasti vrcholu sme si už nevšimli.

Vysoké Skalky - Pieniny

Výhľady z Vysokých Skaliek

Vysoké Skalky sú skvelým výhľadovým miestom. Výhľady tu budete mať na väčšinu svetových strán. Akurát zo severozápadu sú výhľady tienené korunami stromov. Za dobrého počasia sú však z tade výhľady veľmi vzdušné a ďaleké. Odporúčame si sem zobrať ďalekohľad.

Najviac si zrejme užijete pohľad smerom k Tatrám, cez oblasť Pienín a Spišskej Magury. Pekne z tade vidno časť Troch Koruniek nad Dunajcom, či tatranské štíty, najmä Belianskych Tatier a tak isto množstvo pahorkov zo Spišskej Magury. Vyhliadka opačným smerom je potom na kopce v Poľsku. Tieto výhľady tiež nie sú k zahodeniu.

Vysoké Skalky - Pieniny

Otváracie hodiny a vstupné

Vysoké Skalky sú prístupné po celý rok, bez obmedzení a poplatkov. V prípade parkovania v Lesnickom sedle sa vyberá drobný poplatok v miestnom bufete. Ak si tam niečo kúpite, parkovanie by malo byť bezplatné. Aspoň v našom prípade tak bolo.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Vysoké Skalky
 • Obec / Mesto: Stráňany
 • Ulica / Lokalita: Vysoké Skalky
 • Okres: Stará Ľubovňa
 • Kraj: Prešovský kraj
 • GPS: 49.38026,20.55550
 • Geomorfologický celok: Pieniny
 • Náročnosť: 4 / 10
 • Aktivita: Turistika
 • Kategórie: Vrchy a kopce, Výhľady