Rozhľadňa Púchovskej doliny na Tlstej hore je atraktívna drevená rozhľadňa, ktorá sa nachádza v Bielych Karpatoch, nad obcou Dohňany pri Púchove. Môžete sem podstúpiť nie až tak náročný výstup z obce. Rozhľadňa je dokonca dostupná na bicykli. Za vynaloženú námahu vás rozhľadňa odmení prekvapivo podmanivými výhľadmi.

Rozhľadňa Púchovskej doliny na Tlstej hore

Poloha

Rozhľadňa Púchovskej doliny sa nachádza západne od mesta Púchov, nad obcou Dohňany. Rozkladá sa v samom závere Bielych Karpát na vrchole Tlstá hora. Vrchol Tlstej hore leží na menšom hrebeni, ktorý zároveň predstavuje najsevernejšiu časť pohoria. Dostať sa sem nie je až tak náročné, keďže do Púchova vedie dobrá cesta z diaľnice D1. Z Púchova sa do obce Dohňany dostanete za pár minút autom.

Z kade vyraziť na rozhľadňu

Na Rozhľadňu Púchovskej doliny na Tlstej hore sa najpraktickjšie dostanete z obce Dohňany. Vedie sem turistický náučný chodník priamo z obce. Na vrchol sa však dostanete aj ďalšími chodníkmi z obce. Ten najrýchlejší je značený ceduľami s rozhľadňou. My sme ním napríklad vyšli na rozhľadňu a naspäť sme sa vrátili náučným chodníkom, aby sme nešli rovnakou trasou naspäť.

Okrem obce Dohňany, vyraziť na rozhľadňu môžete i z Hronskej Breznice, či z obce Zubák. V oboch prípadoch je však výstup o niečo zdĺhavejší. Oficiálne trasy však z týchto miest k rozhľadni nevedú.

Rozhľadňa Púchovskej doliny na Tlstej hore

Trasa na Rozhľadňu Púchovskej doliny z obce Dohňany

V prípade, že sa na rozhľadňu vyberiete z Dohnian a máte auto, môžete zaparkovať v samom závere obce, kde je akési provizórne parkovisko. Ušetríte si tak niekoľko minút času výstupom cez obec. Následne prejdete akýmisi lazmi, až sa dostanete na menšie rázcestie s informačným panelom a ceduľou rozhľadne s informáciou o výstupovom čase. Na ceduľu mimochodom narazíte na viacerých miestach v obci. Takže ak idete priamo z centra obce, môžete sa navigovať týmito tabuľami.

Od rázcestníka máte možnosť vybrať sa k Rozhľadni Púchovskej doliny buď po náučnom chodníku, alebo po chodníku, na ktorý vás navádza ceduľa s rozhľadňou. Môžete si napríklad spraviť okruh a po jednej ceste vyjsť a po druhej zísť naspäť. Trasa s označením rozhľadne je kratšia avšak strmejšia. Rozhodnutie je na vás.

My sme sa vybrali trasou s označením rozhľadne a naspäť sa vrátili náučným chodníkom. Trasa s označením rozhľadne vedie zväčša lesom, no sčasti prejdete i po rozsiahlejšej lúke. Záverečný zhruba 800 metrový úsek je vedený vcelku strmým, no našťastie dobre schodným širším chodníkom. Po prekonaní tohto náročnejšieho úseku sa dostanete na vrcholový hrebeň a z tade to je k rozhľadni už len pár minút chôdze.

Nám výstup od parkoviska na konci Dohnian k rozhľadni zabral zhruba 35 minút a prekonali sme pri tom 260 výškových metrov. Ak by ste vyrazili z centra obce, pripočítajte si minimálne 20 minút výstupového času navyše.

Rozhľadňa Púchovskej doliny na Tlstej hore

Náročnosť výstupu

Výstup na rozhľadňu z Dohnian po trase značenej ceduľami je náročný len v samom závere, keď zhruba posledných 15 minút pôjdete strmejším kopcom. Treba však mať na pamäti, že väčšinu trasy budete šľapať do kopca. Až na spomínaný úsek je však stúpanie prijateľné. Technické pasáže na trase nie sú, čo je dobrá správa ak sa sem vyberiete s deťmi. Ak chcete „eliminovať“ strmejšie stúpanie, môžete sa k rozhľadni vybrať po náučnom chodníku. Stúpanie je o niečo prijateľnejšie, avšak trasa je o niečo dlhšia.

Rozhľadňa Púchovskej doliny na Tlstej hore

Na rozhľadni

Rozhľadňa Púchovskej doliny na Tlstej hore leží priamo na vrchole s rovnakým názvom, obklopená hustým lesom. V týchto miestach sú však stromy nižšie a tak vyhliadka rozhľadne s dostatočným odstupom vykúka ponad hornú hranicu lesa. Po príchode k rozhľadni zistíte, že okrem vyhliadkovej veže sa tu nachádza i menší altánok s posedením, niekoľko infopanelov a tiež stojan na viacero bicyklov. Nájdete tu i ďalšie posedenie pod strieškou a priestor s ohniskom. Návštevu rozhľadne preto môžete spojiť i s opekačkou.

Rozhľadňa samotná je pomerne masívnej, drevenej konštrukcie. V súčasnosti pôsobí dosť stabilne a tak dúfame, že to tak vydrží i najbližšie roky. Rozhľadňa má 6 poschodí, ktoré poľahky zdoláte po drevených schodoch, resp. sú to také rebríkovité schody. Sú mimochodom dobre schodné. Akurát na posledných poschodiach majú o niečo užšie priečky.

Vyhliadka rozhľadne nie je až tak veľmi priestranná ako by sa mohlo zdať, keďže časť z nej zaberá otvor so schodiskom. Bez problémov by sa sem však malo zmestiť tak odhadom 8 ľudí. Vyhliadka je osadená výhľadovými panelmi, ktoré vám uľahčia orientáciu pri pozeraní sa na okolitú krajinu.

Rozhľadňa Púchovskej doliny na Tlstej hore

Výhľady

Výhľady z rozhľadne sú výborné z čoho sme boli milo prekvapení. Napriek tomu, že nám výhľady čiastočne znepríjemňoval atmosférický opar, dovideli sme pomerne ďaleko. Z vyhliadky uvidíte smerom na Biele Karpaty, Javorníky, Strážovské vrchy, Súľovské vrchy, vzdialene potom i na Považský Inovec, Malú Fatru. Dovidíte tiež na viacero obcí a miest v blízkom okolí. Nás azda najviac zaujal pohľad smerom na neďaleké Vršatské bradlá.

Rozhľadňa Púchovskej doliny na Tlstej hore

Zaujímavosti o Rozhľadni Púchovskej doliny na Tlstej hore

Rozhľadňa má výšku 21,5 metra a bola postavená v roku 2009 ako súčasť projektu s názvom „Rozhledny Hornolidečska a Púchovské doliny na kótách 651 m n. m.“. Autorom návrhu rozhľadne je Antonín Závada z Valašského Meziříčí. Svojim tvarom má vyhliadková veža pripomínať pagodu.

Rozhľadňa je celodrevenej konštrukcie so šiestimi poschodiami a s betónovým základom, hlbokým 3 metre. Na jej výstavbu bolo spotrebovaných 60 metrov kubických dreva a 35 metrov kubických betónu. Celková hodnota projektu bola cca 540 000 EUR. Zaujímavosťou miesta je i to, že viac ako pred 100 rokmi tu stála iná rozhľadňa, ktorá slúžila najmä geodetom a vojakom.

Rozhľadňa Púchovskej doliny na Tlstej hore

Otváracie hodiny a vstupné

Rozhľadňa Púchovskej doliny na vrch Tlstá hora je otvorená celoročne, bez obmedzení a poplatkov. Neplatí sa ani za parkovanie na konci obce na menšom parkovisku (odstavnej ploche).

Fotografie

 

 • Mapa:
 • Názov: Rozhľadňa Púchovskej doliny na Tlstej hore
 • Obec / Mesto: Horná Breznica
 • Ulica / Lokalita: Tlstá hora
 • Okres: Púchov
 • Kraj: Trenčiansky kraj
 • GPS: 49.13603,18.25037
 • Geomorfologický celok: Biele Karpaty
 • Náročnosť: 3 / 10
 • Aktivita: Turistika
 • Kategórie: Prístrešky a ohniská, Rozhľadne a vyhliadky, Vrchy a kopce, Výhľady