Jasenie (771 m n. m.) je vrchol v málo známom pohorí Ostrôžky. Tento ľahko dostupný vrchol, ležiaci neďaleko trasy medzi Detvou a Lučencom ponúka vcelku zaujímavé výhľady. Oplatí sa tu preto zastaviť, ak už prechádzate okolo. Keďže sa dá parkovať kúsok pod vrcholom, kratučký výlet sem je vhodný doslova pre celú rodinu.

Jasenie - Ostrôžky

Ako sa dostať na vrchol Jasenie

Vrchol Jasenie leží v severnej časti pohoria Ostrôžky nad obcou Budiná. Nachádza sa neďaleko bočnej trasy, ktorá prepája Lučenec s Detvou, cez obce Budiná a Podkriváň. Prísť sem môžete priamo z obce Budiná po žltej turistickej značke, alebo sa môžete doviezť autom až pod vrchol a zvyšných pár sto metrov si prejsť pešo.

V prípade, že sa sem vydáte pešo z obce Budiná, stačí nasledovať žlto značenú turistickú značku, ktorá prechádza stredom obce a privedie vás až na samotný vrchol. Počas výstupu budete prechádzať okolo zaujímavého miesta v podobe pamätníka hrdinom SNP. Je tu i dokonca menšia vyhliadka smerom na obec. Trasa z Budinej na vrchol Jasenie netrvá dlho. Zhruba 30 – 40 minút. Prevýšenie je okolo 150 metrov. Trasa vedie zväčša do kopca, no výstup nie je až taký dlhý, takže by ho mali zvládnuť aj deti, prípadne ľudia s horšou kondíciou.

Ak sa vám nechce šľapať, môžete priamo pod vrchol prísť autom. Nachádza sa tu menšia odstavná plocha pre autá, hneď vedľa hlavnej cesty. Z tade sa mimochodom veľmi rýchlo dostanete aj na neďalekú zaujímavosť v podobe menšieho skalného brala s názvom Kamenné vráta. Na Jasenie je to od odstavnej plochy pre autá len pár minút chôdze po širšom chodníku. Vytlačiť by ste tu mohli i terénnejší detský kočiar. Tento výstupový variant bez problémov zvládnu aj malé deti.

Na vrchole Jasenie

Vrchol Jasenie je rozložitejší trávnatý vrchol, ktorému dominuje stožiar s niekoľkými príjmačmi, resp. vysielačmi. V čase našej návštevy na ňom viala slovenská vlajka. Okolo vrcholu sa zrejme zvykne pásť dobytok, keďže niektoré jeho časti boli prehradené ohradníkom.

Vrchol je zväčša trávnatý, no rastú tu sporadicky i nižšie ihličnaté stromy a tiež zopár briez. Poniže vrchola, najmä v západnej a východnej časti potom pribúda lesov. Vrchol je Jasenie je bez problémov schodný, v podstate v pohybe vám tu nič nebráni, maximálne tak ohradník, ktorý zaberá najmä jeho východnú časť. Na vrchole sme si všimli ešte niekoľko ohnísk. Na nič ďalšie, čo by stálo za zmienku sme tu potom nenatrafili.

Ak by ste sa mimochodom vybrali od vrchola smerom na juh, k obci Budiná, narazíte na pamätník SNP a menšiu vyhliadku, kde je i výhľadový panel. Zaujímavé je, že sme na neho nenarazili priamo na vrchole.

Jasenie - Ostrôžky

Výhľady z vrcholu

Hoci sa zdá byť vrchol nie príliš výrazný, prekvapivo ponúka veľmi dobré a pomerne ďaleké výhľady na viacero svetový strán. Priamo z vrchola sú skvelé výhľady smerom na juh a východ. Uvidíte z tade na oblasť okolo obcí Budiná a Divín. Určite si všimnete vodnú nádrž Ružiná a keď máte dobrý zrak tak i hrad Divín na vyvýšenine nad obcou. Tu však výhľady nekončia, keďže dovidíte i ďalej smerom do Juhoslovenskej kotliny na priľahlé pohoria Revúckej a Cerovej vrchoviny.

Po ceste na vrchol, resp. z vrcholu Jasenie sa zas odkrývajú výborné výhľady smerom na sever k pohoriu Poľana a na priľahlé lazy, ktoré sa ťahajú až k samotnému vrcholu. Za dobrého počasia by malo byť vidno i na Kremnické vrchy, Nízke Tatry, Veporské vrchy, Veľkú Fatru, či dokonca na Tatry. Ak ste fanúšikom výhľadov, tak odporúčame pribaliť si ďalekohľad, prípadne teleobjektív.

Otváracie hodiny a vstupné

Vrchol Jasenie je dostupný bez obmedzení a poplatkov počas celého roka. Pod vrcholom sa nachádza odstavná plocha pre autá bez poplatkov.

Jasenie - Ostrôžky

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Jasenie
 • Obec / Mesto: Budiná
 • Ulica / Lokalita: Jasenie
 • Okres: Lučenec
 • Kraj: Banskobystrický kraj
 • GPS: 48.4643,19.4701
 • Geomorfologický celok: Ostrôžky
 • Náročnosť: 1 / 10
 • Aktivita: Turistika
 • Kategórie: Vrchy a kopce, Výhľady