Jaskyňa Mara medvedia je menšia, verejnosti voľne prístupná jaskyňa, nachádzajúca sa na kopci Dúpa pri obci Divín. K jaskyni sa dá podstúpiť krátky výlet z obce, ktorý nie je náročný fyzicky, ale skôr mierne orientačne. K jaskyni totiž nevedie turistický chodník, je však možné sledovať značenie na stromoch, ktoré vás k samotnej jaskyni privedie, takže zas až tak veľký problém to nebude.

Jaskyňa Mara medvedia

Ako sa dostať k jaskyni Mara medvedia

Ako už bolo spomenuté, k Mare, medvedej jaskyni nevedie žiaden turistický chodník, preto je vhodné si pred výletom aspoň trocha naštudovať mapu, z kade sa k jaskyni vybrať. Ak sa k jaskyni vyberiete z Divína, odporúčame vydať sa po ceste, ktorá smeruje do obce Tuhár. Zhruba 200-300 od cedule konca obce natrafíte na menší odstavný pruh po ľavej strane. Dá sa tu odparkovať auto.

Tu sa vnoríte do lesa a budete na stromoch hľadať krikľavooranžové označenia na stromoch. Je na nich buď značka jaskyne, alebo bodky. Je tu dokonca označenie náučného chodníka. V lese potom budete stúpať strmejším kopcom, sledujúc stále oranžové bodky, prípadne ďalšie značenia. Značenie je vcelku nahusto a tak by s orientáciou až tak veľký problém nemal byť. Sú tu aj vyšľapané chodníky, no môžu byť prekryté napadaným lístím a tak skôr ako chodník, odporúčame sledovať značenie.

Ako sa budete blížiť k vrcholu kopca, narazíte na početnú skupinku skalných výbežkov a menšie skalné bralo v ktorom sa jaskyňa nachádza. To, že ste správne poznáte aj podľa cedule s označením jaskyne, ktoré má striešku, natretú žiarivo oranžovou farbou. Je preto dobré viditeľné aj za horších svetelných podmienok.

Výlet dole od cesty k jaskyni zaberie do 10 minút. Ak sa sem vydáte z centra obce, tak si pripočítajte možno ďalších 10 minút navyše. Trasa je krátka a preto nie je fyzicky náročná. Akurát terén je strmejší a nie úplne praktický. Výstup by však mali zvládnuť aj deti.

Jaskyňa Mara medvedia

Mara medvedia jaskyňa

Jaskyňa Mara medvedia sa nachádza priamo v skalnom brale. Pred vchodom narazíte ešte na ceduľu s označením jaskyne a nejaké základné informácie o nej. Zaujímavé, že na ceduli je názov jaskyne uvádzaný ako „Mara medvedia jaskyňa“, hoci všade inde sa udáva názov „jaskyňa Mara medvedia“.

Do jaskyne potom samozrejme môžete vojsť, má však pomerne nízko strop. Čím pôjdete hlbšie do jaskyne, tým viac sa bude strop znižovať. Takže sa pripravte na to, že ak si jaskyňu chcete pozrieť, budete musieť čupieť a ku koncu sa dokonca plaziť. Povrch na plazenie tu nie je moc praktický. Možno sa tu mierne zašpiníte s čím treba počítať. Najmä ak ste človek väčšej telesnej konštrukcie. Menší ľudia a deti to naopak budú mať jednoduchšie. Dno jaskyne je pokryté lístím a zeminou, z ktorých kde-tu vykukujú skalné šošovky.

Jaskyňa Mara medvedia

Zaujímavosti o jaskyni

Šikmo klesajúca, 13 m dlhá jaskyňa vznikla asi pred 6 mil. rokmi, keď Tuhársky kras tvoril súvislý celok s Divínskym hradným vrchom i s ostatnou časťou Slovenského rudohoria. Jaskyňa pravdepodobne predstavovala ponor povrchových vôd. Vody v podzemí postupne rozširovali šikmú tektonickú poruchu v prúžkovanom mramore, v ktorom je jaskyňa vytvorená. V jaskyni našli úkryt aj ľudia pilinskej kultúry z neskorej doby bronzovej (15. - 12. storočie pred Kristom), o čom svedčia úlomky keramiky v jaskynných usadeninách.

Čo sa týka názvu jaskyne, tak ten údajne pochádza od Mary z Divína – dievčaťa, ktoré väčšiu časť svojho života strávilo v prírode a podľa povesti v tejto jaskyni chovalo medvedie mláďa vlastným mliekom.

Otváracie hodiny a vstupné

Jaskyňa Mara medvedia je prístupná po celý rok bez obmedzení. Za vstup do jaskyne sa neplatí.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Jaskyňa Mara medvedia
 • Obec / Mesto: Divín
 • Ulica / Lokalita: Mara
 • Okres: Lučenec
 • Kraj: Banskobystrický kraj
 • GPS: 48.44304,19.52268
 • Geomorfologický celok: Revúcka vrchovina
 • Náročnosť: 1 / 10
 • Aktivita: Turistika
 • Kategórie: Jaskyne, Prírodné zaujímavosti