Prírodná pamiatka jaskyňa Jánošíkova skrýša je verejnosti voľne prístupná jaskyňa, ležiaca v pohorí Ostrôžky, západným smerom od obce Budiná. Ak máte auto, môžete si sem spraviť krátky peší výlet. Okrem samotnej jaskyne, môžete obdivovať aj atraktívne sopečné skalné útvary, ktoré sa okolo nej nachádzajú. Odskočiť si tiež môžete na vyhliadku na neďalekej Budinskej skale.

Jaskyňa Jánošíkova skrýša

Ako sa dostať k jaskyni Jánošíkova skrýša

Jaskyňa Jánošíkova skrýša má nie príliš praktickú polohu, keďže sa nachádza v oblasti Budinských lazov, južne od Detvy. Najlepšie je preto prísť sem autom. K jaskyni sa potom najpraktickejšie dostanete z miesta s názvom Budinská skala, čo je turistické rázcestie pri hlavnej ceste, severozápadne od obce Budiná. Pre jeho identifikáciu, odporúčame pozrieť si mapu. Teoreticky by sa tu dalo odparkovať aj auto na okraji cesty. Z tade potom stačí nasledovať zelenú turistickú značku, ktorá vás privedie k samotnej jaskyni. Výlet zaberie 5-10 minút.

My sme k jaskyni zvolili ešte rýchlejšiu trasu z akejsi odstavnej plochy, čiastočne pokrytej trávou, ktorá sa nachádza neďaleko vyššie spomínaného rázcestníka s názvom Budinská skala. Miesto sa nachádza zhruba 500m západným smerom ďalej po asfaltke, ktorá smeruje ďalej na Podkriváň. Tu potom narazíte na smerovník, ktorý vás k jaskyni odnaviguje. Prechádzka lesom k jaskyni zaberie doslova pár minút.

Pri jaskyni

Jaskyňa Jánošíkova leží v atraktívnom prostredí sopečného pohoria Ostrôžky. Leží v útrobách pomerne fotogenickej sopečnej skaly. Tá v jednej časti vytvára akési menšie skalné mestečko. Po skalách sa dá s trochou opatrnosti pohybovať, len si treba dávať pozor aby ste z nich nespadli dole.

Pred jaskyňou sa dá dobre pohybovať, keďže les tu nie je príliš hustý. Kúsok od jaskyne, východným smerom, sme narazili na i na ohnisko a lavičku. Ohnisko sme si všimli aj priamo pred jaskyňou, no keďže sa jedná o prírodnú pamiatku, oheň by ste tu zrejme klásť nemali.

Jaskyňa Jánošíkova skrýša

V jaskyni

Jaskyňa Jánošíkova skrýša nie je príliš veľká, v podstate sa jedná o jednu chodbu. Výška jaskyne zhruba zodpovedá výške človeka. Bez problémov sa do nej však vojde viacero ľudí. V prípade nepriazne počasia tak vhodne poslúži ako núdzový úkryt. Vo vnútri jaskyne sa v podstate nič zaujímavé nenachádza. Nás jaskyňa najviac zaujala ako súčasť sopečnej skaly, keďže celá lokalita pôsobí vizuálne veľmi atraktívnym dojmom.

Zaujímavosti o jaskyni Jánošíkova skrýša

Jaskyňa Jánošíkova skrýša sa nachádza v andezitovom masíve Budinskej skaly. Andezitová láva na Budinskej skale je zvyškom lávových pokrovov, ktoré sa pred 13 mil. rokmi vyliali z mohutnej sopky Javorie a spolu s vrstvami sopečných úlomkov pokryli svahy vulkánu. Jaskyňa samotná má dĺžku približne 7,5 metra. Vytvorená bola mechanickým vyvetraním neznámeho telesa (zrejme stromu) z andezitovej lávy a neskorším mrazovým opadávaním dosiek v chladnejších obdobiach, počas starších štvrtohôr (pleistocénu).

O jaskyni sa traduje, že sa v nej v minulosti skrývali zbojníci, ktorých miestni obyvatelia stotožňovali s Jánošíkom. Aj preto jej prirástol názov Jánošíkova skrýša, resp. Jánošíkova izba. Jaskyňa poskytovala tiež úkryt pre miestnych pastierov v nepriaznivom počasí.

Jaskyňa Jánošíkova skrýša

Otváracie hodiny a vstupné

Jaskyňa Jánošíkova skrýša je prístupná po celý rok, bez obmedzení. Za vstup do jaskyne sa neplatí.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Jaskyňa Jánošíková skrýša
 • Obec / Mesto: Budiná
 • Ulica / Lokalita: Budínske lazy
 • Okres: Lučenec
 • Kraj: Banskobystrický kraj
 • GPS: 48.46516,19.42870
 • Geomorfologický celok: Ostrôžky
 • Náročnosť: 1 / 10
 • Aktivita: Turistika
 • Kategórie: Jaskyne, Prírodné pamiatky, Prírodné zaujímavosti, Skaly