Šľachovky sú podmanivý výhľadový vrchol, nachádzajúci sa na hrebeni Pienín, na slovensko-poľskej hranici. Lokalita je vhodná na kratší výlet v nádhernom a trocha odľahlom prostredí. Šľachovky svojim návštevníkom ponúkajú skvelé výhľady, bezpochyby jedny z najkrajších v tomto kúte Slovenska. Návštevu miesta tiež môžete spojiť s návštevou neďalekej Lesnice a prielomu Dunajca.

Šľachovky - Pieniny

Šľachovky sú v rámci Slovenska, čo sa polohy týka, horšie dostupnejšou a menej známou lokalitou. Aj preto tu, najmä zo Slovenskej strany, nenarazíte na príliš veľa turistov. Tí sa skôr zastavia v neďalekom Lesníckom sedle po ceste z Lesnice. Na poľsko-slovenskom hrebeni v oblasti Šľachoviek narazíte viac na Poliakov. V tomto smere je určite populárnejší vrch Vysoké skalky. Jedná sa o najvyšší vrch Pienín a dostanete sa na neho zo Šľachoviek peknou hrebeňovou túrou.

Vrch Šľachoviek predstavuje odlesnený hrebeň, kde najvyšší bod leží v nadmorskej výške 900 metrov. Nájdeme tu viacero hraničných kameňov a najnovšie i zopár lavičiek, z ktorých si budete môcť vychutnať výhľady. Boli tu osadené i výhľadové panely, no v čase našej poslednej návštevy (2020) bola postavená len drevená konštrukcia. Obďaleč, pod hrebeňom smerom do Poľska je menší salaš, kde často narazíte na pasúce sa stádo kráv a oviec. Občas tu voľne pobehujú, resp. polihujú pastierske psy. Zatiaľ sa nám však nikdy nestalo, že by po nás vybehli, keď sme tade prechádzali. Psy nás zväčša ignorovali, alebo bez záujmu sledovali. Vzhľadom na to, že z poľskej strany prechádza pod Šľachovkami cyklotrasa, je dobré v týchto miestach spomaliť, ak by ste sa sem rozhodli ísť na bicykli.

Čo sa týka výhľadov zo Šľachoviek, tak tie sú fantastické. Najkrajšie sú azda smerom k Lesníckemu sedlu v pozadí s Vysokými a Belianskymi Tatrami. Pekné výhľady sú i smerom po hrebeni k Vysokým Skalkám a tak isto smerom do Poľska. Idylku môže dotvárať stádo oviec, ktoré vám v tomto smere môže skrášliť fotografiu. Výhľadový je v podstate celý hrebeň Šľachoviek. Po ceste z Lesníckeho sedla, kúsok pod vrcholom je menšia vyhliadka, ktorá ponúka výhľady smerom ku Trom Korunám v oblasti Dunajca. Tieto výhľady sú skutočne nádherné, najmä počas západu slnka.

Šľachovky - Pieniny

Trasa z Lesníckeho sedla na Šľachovky

Na Šľachovky sa vcelku rýchlo dostanete z Lesníckeho sedla. Sedlo leží zhruba na polceste medzi Lesnicou a Veľkým Lipníkom. Musíte však prekonať viacero zákrut. V zime sa tu môže dosť šmýkať. V Lesníckom sedle sa dá zaparkovať. Parkovisko spravuje stánok s občerstvením, ktorý sa v sedle nachádza. V princípe, ak tu chcete parkovať, mali by ste to nahlásiť v stánku a buď zaplatiť parkovné, alebo si niečo kúpiť. V Lesníckom sedle sme boli viac krát a niekedy bol stánok otvorený a niekedy zavretý (najmä mimo sezónu).

Z Lesníckeho sedla sa na Šľachovky dostanete po žltej turistickej značke. Stačí len prejsť cez cestu, je tu i značenie. Najprv sa vyberiete smerom na západ a zhruba po kilometri pôjdete severným smerom. To už budete mať hrebeň Šľachoviek neustále pred očami. Budete prechádzať pomerne rozsiahlymi lúkami a tak sa môže stať, že značenie sa vám z času na čas stratí z dohľadu, keďže na viacerých miestach je riešené len formou tyčiek, ktoré sú ľahko prehliadnuteľné. Na vrchol vedie vyšľapaný chodník, ktorý sa môže občas strácať v trávnatom poraste, ak je vyššia tráva. Posledný krát čo sme tu boli, bolo však pekne pokosené. Zhruba v polovici trasy, ešte pred tým než pôjdete do strmšieho terénu, narazíte na miesto s lavičkou. Posledná časť trasy vedie strmším kopcom, kde pribudne i viacero stromov. Chodník je našťastie technický nenáročný. Viac krát sme v týchto miestach stretli horských cyklistov a dokonca motorkárov, čo s užívali zjazd.

Šľachovky - Pieniny

Náročnosť

Túra na Šľachovky patrí medzi tie menej náročné, či už z hľadiska dĺžky, alebo po technickej stránke. Z Lesníckeho sedla by ste sa mali dostať na vrchol zhruba do hodinky a ak pridáte do kroku tak i 10-15 minút skôr. Terén je dobré schodný v závere viac strmejší. Trasu môžete bez ťažkostí absolvovať aj s deťmi (ak im nevadí šľapať do kopca). Ak by ste sa tu vybrali v zime, môže tu byť dosť snehu, najmä ak je čerstvo nasnežené. Vtedy je viac problematickejší pohyb, keďže budete musieť prerážať cestu, ktorá navyše je skrytá pod snehom.

Šľachovky - Pieniny

Otváracie hodiny a vstupné

Šľachovky sú celoročne prístupné, nie sú tu žiadne uzávery. V prípade, že budete parkovať autom v Lesníckom sedle, informujte sa v stánku ohľadom parkovania a platenia. Je možné že od vás budu vyžadovať poplatok, prípadne si aspoň niečo kúpiť.

Fotografie

  • Mapa:
  • Názov: Šľachovky
  • Obec / Mesto: Veľký Lipník
  • Okres: Stará Ľubovňa
  • Kraj: Prešovský kraj
  • GPS: 49.3932,20.5136
  • Geomorfologický celok: Pieniny
  • Náročnosť: 3 / 10
  • Aktivita: Turistika
  • Kategórie: Vrchy a kopce, Výhľady