Lesnické sedlo je fotogenické horské sedlo v Pieninách, ktoré sa týči nad obcou Veľký Lipník. Miesto sa nachádza v peknom prírodnom prostredí. Je možné z neho absolvovať i viacero zaujímavých výletov do okolia. Lesnické sedlo zaujme tiež dobrými výhľadmi.

Lesnické sedlo - Pieniny

Kde sa nachádza Lesnické sedlo

Lesnické sedlo leží medzi obcami Veľký Lipník a Lesnica v okrese Stará Ľubovňa. Leží uprostred malebného pohoria Pieniny. Miestom budete zrejme prechádzať ak sa vyberiete do Lesnice k rieke Dunajec. Lokalita je v rámci Slovenska pomerne odľahlá, ideálna na návštevu skôr len z oblasti severného Spiša, Zamagria, či zo severozápadného okraja Šariša.

Ako sa dostať do Lesnického sedla

Na Lesnické sedlo je najideálnejšie sa dopraviť autom, prísť sem však viete i autobusom, či pešo, po turistickej značke z Veľkého Lipníka. Po turistických značkách sa sem dostanete i z obcí Haligovce a Lesnica, jedná sa však o dlhšie túry. Cez Lesnické sedlo prechádza z vyššie spomínaných obcí aj cyklotrasa. Prísť sem na bicykli preto môže byť dobrý nápad, ak sa už v daných obciach nachádzate. Počítajte však s kopcovitejším terénom.

V prípade, že sa na Lesnické sedlo vyberiete autom, tak dostať sa sem môže buď smerom z Levoče, prípadne cez obec Haligovce, do ktorej vedie cesta z Červeného Kláštora a tiež cesta z miest ako Podolínec, či Spišská Belá. Parkovať sa dá priamo v sedle. V sezóne je však parkovanie spoplatnené. Ak si však niečo kúpite v miestnom stánku, parkovanie by malo byť zadarmo. Aspoň v našom prípade tomu tak bolo pri našej poslednej návšteve.

Lesnické sedlo - Pieniny

V Lesnickom sedle

Lesnické sedlo leží uprostred hrebeňa, ktorý je pretiahnutý zo západu (od vrchu Plašná), smerom na východ, kde sa následne stáča severným smerom k vrchu Šľachovky. Miestom prechádza kľukatejšia cesta, vedúca z Veľkého Lipníka do Lesnice. Cesta je udržiavaná aj v zime, avšak keď čerstvo nasneží, môže sa tu dosť šmýkať.

Priamo v sedle sa nachádza stánok, kde si môžete kúpiť rôzne „drobnosti“ - občerstvenie, suveníry. V sedle je potom rozsiahlejšia štrková plocha, ktorá slúži najmä ako parkovisko pre autá. Je tu i drobný prístrešok a viacero možností na posedenie (stolíky + lavičky). V sedle je tiež autobusová zastávka a natrafíte tu na smerovník.

V blízkom okolí Lesnického sedla sa nachádzajú rozsiahlejšie pasienky a viacero roztrúsených väčších, či menších lesov. Ak máte čas, môžete sa v sedle chvíľu potulovať. Určite sa to oplatí, keďže z viacerých miest blízko sedla sú atraktívne výhľady.

Lesnické sedlo - Pieniny

Výhľady zo sedla

Lesnické sedlo je vďačnou výhľadovou lokalitou. Výhľady z tade si užijete na veľkú časť Pienin. Dobre tiež vidno na kopce Spišskej Magury a v úzadí si dozaista všimnete vrcholky Vysokých Tatier a Belianskych Tatier. Priamo pod sedlom zaujmú výhľady na obec Veľký Lipník.

Výhľady si mimochodom užijete aj z priľahlých oblastí Lesnického sedla, napr. v smere na Šľachovky, prípadne ak sa vyberiete smerom na Plašnú. Z týchto miest sa vám odkryjú zaujímavé pohľady na oblasť Pienín v okolí Dunajca. Obdivovať budete môcť napríklad známe Tri Koruny v Poľsku. Týmto smerom uvidíte i na obec Lesnica.

Lesnické sedlo - Pieniny

Tipy na výlet z oblasti Lesnického sedla

Lesnické sedlo je vďačná východzia lokalita na viacero túr do oblasti Pienín. Túry to zväčša nie sú extrémne náročné a to najmä vďaka dobre schodnému terénu. Sú však kopcovitejšie s čím je dobré počítať. Túry sú vhodné i pre deti, ak nemajú problém s kopcami. Odporučiť vám môžeme nasledujúce výlety:

Šľachovky

Výborný výhľadový vrchol nad Lesnickým sedlom, na hraniciach s Poľskom. Výhľady patria medzi najkrajšie v oblasti. Z Lesnického sedla sa sem dostanete za zhruba 45 minút po žltej turistickej značke.

Lesnické sedlo - Pieniny

Vysoké skalky

Z Lesnického sedla môžete na Vysoké skalky podstúpiť atraktívnu poldňovú turistiku. Trasa vedie slovensko-poľským pohraničím zväčša po hrebeni, ktorý sa tiahne od Šľachoviek až po Vysoké skalky. Na trase, vrátane vrcholu je množstvo skvelých výhľadov do šíreho okolia. Túra z Lesnického sedla na Vysoké skalky trvá zhruba 2 – 2,5 hodiny.

Lesnické sedlo - Pieniny

Plašná

Plašná je najvyšší vrchol v slovenskej časti Pienín. Vrchol nie je výhľadový, v podstate je len obkolesený lesom. Výhľadová je len úvodná časť výletu. Túru sem preto odporúčame skôr ako príjemný relax v prírode. Z Lesnického sedla sa na Plašnú dostanete približne za 1 hodinu.

Šafranovka: Šafranovka je vrchol, týčiaci sa nad lyžiarskym strediskom v Poľsku. Miesto ponúka týmto smerom i pekné výhľady. Trasa sem vedie cez Šľachovky a potom ďalej po hrebeni smerom na severovýchod. Trasa je vedená po lúkach, ale i lesom, takže je to taka „všehochuť“. Výlet na Šafranovku z Lesnického sedla sa dá zvládnuť približne za 2 hodiny.

Lesnické sedlo - Pieniny

Haligovské skaly

Haligovské skaly predstavujú vizuálne zaujímavý skalný masív, ktorý je najlepšie viditeľný z obce Haligovce. Môžete si sem však spraviť výlet aj z Lesnického sedla a vybehnúť si napríklad na vyhliadku, ktorá sa nachádza pri zelenom turistickom chodníku. Z Lesnického sedla sem prídete za cca 1 hodinu.

Lesnické sedlo - Pieniny

Otváracie hodiny a vstupné

Lesnické sedlo je prístupné počas celého roka bez obmedzení. V prípade, že sem prídete autom, je možné že budete musieť zaplatiť parkovné. To zaplatíte v stánku, ktorý sa nachádza v sedle.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Lesnické sedlo
 • Obec / Mesto: Veľký Lipník
 • Ulica / Lokalita: Lesnické sedlo
 • Okres: Stará Ľubovňa
 • Kraj: Prešovský kraj
 • GPS: 49.38273,20.49383
 • Geomorfologický celok: Pieniny
 • Náročnosť: 1 / 10
 • Aktivita: Turistika, Voľný čas
 • Kategórie: Voľnočasové lokality, Vrchy a kopce, Výhľady